płyta dynamiczna - Plyta obciazona dynamicznie

20.07.2023

Testowanie nośności i zagęszczenia gruntów płytą dynamiczną TERRATEST


Kilka słów na temat precyzyjnej technologii testowania nośności i zagęszczenia gruntów i dynamicznego testu obciążenia lekkiej płyty dynamicznej w celu określenia modułu odkształcenia Evd.

Dynamiczny test obciążenia lekką płytą dynamiczna TERRATEST to szybki test określający nośność zagęszczonych materiałów w robotach ziemnych, inżynierii fundamentowej i budowie dróg. Służy do wykazania przydatności gruntu i podłoża (np. warstw wypełniających) jako podłoża budowlanego oraz umożliwia natychmiastową ocenę jakości zagęszczenia wbudowywanych warstw i to już podczas budowy. Ważnym elementem procesu kontroli jakości w firmie budowlanej jest zapewnienie dokumentacji przeprowadzonych testów kontrolnych. W dokumentacji zagęszczenia pomaga oprogramowanie komputerowe. Ocena wyników pomiarów jest dokonywana szybko i wygodnie za pomocą przyjaznego dla użytkownika software TERRATEST. Poszczególne protokoły i analiza statystyczna całego badanego obszaru są tworzone automatycznie według niemieckiej procedury testowej TP BF-StB część B 8.3. Dzięki temu wszystkie pomiary są profesjonalnie oceniane i archiwizowane. W ten sposób zapewniane jest spełnienie wymogów obowiązkowej samokontroli. System GPS płyty dynamicznej TERRATEST określa i jednocześnie zapisuje współrzędne GPS każdego punktu pomiarowego przy włączonej funkcji GPS. Wystarczy naciśnięcie przycisku, aby pomiary zostały wyświetlone później wraz z wartościami pomiaru, datą i godziną na komputerze ze zdjęciami satelitarnymi Google®-Maps lub wydrukowane.


Jako standardowy test niezawodnej kontroli jakości zagęszczania, test przeprowadzony za pomocą lekkiej płyty dynamicznej TERRATEST jest obecnie stosowany we wszystkich fazach budowy tras komunikacyjnych. Niezależnie od tego, czy gleba jest zagęszczana przez ręczne ubijaki i płyty wibracyjne, czy przez mobilne walce drogowe. Dzięki płytom dynamicznym Terratest zawsze można szybko i niezawodnie sprawdzić jakość zagęszczania.

W Niemczech bezpieczne i jednolite użytkowanie urządzenia kontrolnego, zwanego również płytą dynamiczną lub deflektometrem, jest regulowane w szczególności przez przepisy techniczne dotyczące badań gruntu i skał w budownictwie drogowym (TP BF-StB część B 8.3) w połączeniu z dodatkowymi technicznymi warunkami umownymi i wytycznymi dotyczącymi robót ziemnych w budownictwie drogowym (ZTV-E StB).

W celu zapewnienia precyzyjnej i wiarygodnej jakości swoich urządzeń TERRATEST posiada stanowiska kalibracyjne dla lekkiej płyty dynamicznej w siedzibie w Oranienburgu. Zostało to opracowane przez nas dla Federalnego Instytutu Badawczego Dróg (BASt) i jako pierwsze zostało zatwierdzone przez organ akredytacyjny. Więcej informacje o serwisie technicznym można znaleźć na stronie Kalibracja i serwis. TERRATEST jest zaangażowany od wielu lat w działalność komitetów badawczych i normalizacyjnych; w Niemczech i na świecie. Liczne przepisy międzynarodowe, takie jak ASTM E2835-11 czy austriacka specyfikacja testowa RVS 08.03.04, pozwalają teraz użytkownikom na bezpieczne stosowanie testu obciążenia płytą dynamiczną w ich krajach i w panujących tam warunkach.