płyta dynamiczna - Plyta obciazona dynamicznie

30.06.2023

Zalety testu obciążenia płytą dynamiczną

Zalety testu obciążenia płytą dynamiczną

 


Bez czekania na zewnętrznych geologów

Dzięki dynamicznej próbie nacisku płyty obciążeniowej firmy wykonawcze są w stanie ocenić prawidłowe zagęszczenie gruntu warstwa po warstwie przy pomocy własnego personelu. Jeśli różne warstwy nawierzchni układane są dopiero na końcu robót ziemnych, np. sprawdzone sondowaniem dynamicznym, należy się spodziewać przy złej jakości zagęszczenia dolnych warstw ze znacznych kosztów usunięcia gruntu oraz jego ponownego zagęszczenia i ponownego wbudowania.

Lekka płyta dynamiczna: nieskomplikowany pomiar własnymi pracownikami

Dynamiczny test obciążenia płytą może być przeprowadzony szybko i dokładnie przez jedną osobę w ciągu dwóch minut i nie wymaga przeciwwagi, jak statyczny test obciążenia płytą VSS, który trwa co najmniej 30 minut i może być przeprowadzony tylko przy użyciu przeciwwagi, takiej jak np. ciężarówka, koparka lub walec. Statyczna próba płyty obciążeniowej jest możliwa tylko w bardzo ograniczonym zakresie w miejscach trudno dostępnych, np. przy wykopach kablowych. Ze względu na skomplikowaną procedurę badania i skomplikowaną metodę obliczania wyniku pomiaru, statyczna próba z płytą obciążeniową jest zwykle przeprowadzana tylko przez laboratoria badawcze. Wymaga to często określonego czasu oczekiwania, podczas którego firma budowlana musi wstrzymać prace budowlane do czasu przedstawienia przez laboratorium badawcze wyników pomiarów.

Pomiary nawet w trudno dostępnych miejscach

Test dynamicznego obciążenia płytą za pomocą urządzenia lekka płyta dynamiczna jest szczególnie odpowiedni do testów zagęszczania w miejscach trudno dostępnych, takich jak rowy liniowe, szyby lub zasypki. Ponadto pomiary z płytą dynamiczną można wykonać już podczas prac zagęszczających, dzięki czemu można to precyzyjnie i skutecznie kontrolować.

Kolejną zaletą jest to, że plac budowy można sprawdzić pod kątem jednorodnej jakości zagęszczania na całym obszarze, a nie tylko w określonych punktach, za pomocą dynamicznego testu obciążenia płytą dynamiczną w możliwie najkrótszym czasie. Wyniki pomiarów dynamicznego testu można ocenić i wydrukować natychmiast na placu budowy.

Lekka płyta dynamiczna firmy TERRATEST® łączy w sobie wszystkie te zalety. Mierz wszędzie, nawet w trudno dostępnych miejscach.


Lekka płyta dynamiczna do dynamicznego testu nacisku płyty obciążeniowej

 Lekka płyta dynamiczna, znana również jako lekki deflektor, jest urządzeniem testowym do dynamicznego testu nacisku płyty w celu oceny jakości zagęszczenia gruntów w robotach ziemnych i drogowych, inżynierii lądowej, budowie rurociągów, budowie kanałów, ogrodnictwie i krajobrazu, jak również w budownictwie kolejowym. Dynamiczna próba nacisku płytą obciążeniową za pomocą urządzenia lekka płyta dynamiczna służy jako dowód zgodnie z ZTV E i ZTV A w robotach ziemnych, drogowych i rurociągach i jest coraz częściej wymagana przez klientów, ponieważ profesjonalne zagęszczanie gruntu, warstw podłoża i wypełniania wykopów jest szczególnie ważne w praktyce.

Lekka płyta dynamiczna płyta obciążeniowa składa się z trzech elementów: urządzenia obciążającego z ciężarem spadającym 10 kg, płyty obciążeniowej o średnicy 30 cm oraz komputera pomiarowego lub smartfona.

Spadający ciężarek o masie 10 kg spada z wysokości około 70 cm na płytkę obciążeniową, na środku której zamontowany jest czujnik przyspieszenia. Komputer pomiarowy wykorzystuje sygnał z czujnika przyspieszenia do obliczenia dynamicznego modułu odkształcenia w MN/m². Wartość ta dostarcza informacji o jakości zagęszczenia gruntu. Komputer pomiarowy lekkiej płyty dynamicznej zapisuje wynik pomiaru, dane GPS oraz krzywe osiadania trzech uderzeń pomiarowych. Dzięki zintegrowanej drukarce protokół pomiarowy można wydrukować bezpośrednio na placu budowy jako dowód zagęszczenia i przekazać klientowi.

Płyta dynamiczna to skuteczny i szybki sposób na sprawdzenie jakości zagęszczenia gruntu i warstw podłoża w trakcie i po zakończeniu prac budowlanych. Nie wymaga pojazdu załadunkowego, a na placu budowy można normalnie pracować podczas pomiaru. Dynamiczna płyta obciążeniowa stanowi zatem ekonomiczną alternatywę dla statycznej próby z płytą obciążeniową.